Ekonomi

Mustafa Yalçın’dan yapılandırma çağrısı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri’nin Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, yeni yapılanma yasasının büyük bir fırsat olduğunu belirterek belediyeye olan emlak, çevre temizliği, reklam vergisi gibi borçların ödenmesinde büyük kolaylık sağladığını söyledi.

31 ARALIK TARİHİNDEN ÖNCEKİ BORÇLAR

Bu yasanın kaçırılmaması gereken kolaylıklar içerdiğini belirten Önder Yalçın, “Bunlardan en değerlisi borçlu mükelleflere getirilen borçların yeniden yapılandırılmasına imkan veren düzenlemeler. Buna göre, başvuru yapılması halinde 31 Aralık 2022 tarihinden önceki dönemlere ilişkin borçlar yeniden yapılandırılacak. İstenirse yapılandırılmış borçlar peşin veya taksitli olarak ödenebilir. Yeniden yapılandırma başvurusunda bulunulması ve taksitlerin sistemli bir şekilde ödenmesi durumunda, belediyemize olan vadesi geçmiş borçların temerrüt faizinin büyük bir kısmı yeterince kalkmış olacaktır. Böylece vatandaşlarımız vadesi geçmiş borç sorunu yaşamadan iş ve süreçlerini yürütebilecek.” dedi.

GECİKME FAİZ VE ARTIŞ YOK

Diğer kolaylıklara ilişkin Başkan Yalçın, “Yapılandırmadan yararlanılması halinde varsa vergi cezaları silinecek ve hesaplanan gecikme faizi yerine ilgili dönemlerde geçerli olan Yİ-ÜFE aylık kurları uygulanacaktır. ve yürüyüşler. Bu şekilde hesaplanan borçlar 30 Haziran 2023 tarihinden itibaren peşin ödenebileceği gibi ilk taksit 12, 18, 36 ve 48 eşit taksitlerle ödenebilecek.

ÖDEME KOLAYLIĞI

Birikmiş borçların tasfiyesi için büyük fırsat sağlayan ve mükellef lehine pek çok uygulamayı beraberinde getiren düzenlemeden www.talas.bel.tr adresindeki “Borç Yapılandırma Uygulaması” bölümünden ve e-posta adresinden online olarak yararlanılabileceğini anlatan Önder, -devlet veya Talas Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğüne şahsen başvurarak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu