Haber

Polonya, Belarus sınırına göndereceği asker sayısını 10 bine çıkardı

– Polonya, Belarus sonuna göndereceği asker sayısını 10 bine çıkardı

İki hafta sonra sınıra asker konuşlandırılacak

VARŞOVA – Polonya Milli Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Belarus’un sonuna kadar 10 bin asker göndereceklerini açıkladı. Askerlerin 2 hafta içinde sınıra konuşlandırılacağını belirten Blaszczak, söz konusu kararı iki Belarus helikopterinin Polonya hava sahasını ihlal etmesi üzerine aldıklarını bildirdi.

Polonya, Belarus’a göndereceği asker sayısını sonuna kadar artırmaya devam ediyor. Polonya Milli Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Polonya’da radyo programında yaptığı açıklamada, “Saldırganların bize saldırmaya cesaret edemediğini söyleyen Bakanlık, Belarus sınırına 10 bin asker gönderecek. Sınır Muhafız Birimi Straz Graniczna’ya doğrudan destek verecek ve 6 bin sınırda olacak. Bölge, Podlakia ve Lublin Voyvodalıklarında görev yapacak” dedi. Blaszczak, söz konusu kararın geçen hafta tatbikat sırasında iki Belarus helikopterinin Polonya hava sahasını ihlal etmesi üzerine alındığını belirterek, Polonya hava sahasının provokasyonlarla ihlalinin hafife alınamayacağını, Belarus’ta yaşananların Rusya’nın eylemleriyle bağlantılı olduğunu söyledi.

Polonya-Belarus sınırında gerginlik

Polonya Sınır Muhafız Birimi Straz Graniczna, geçtiğimiz Pazartesi günü Belarus sınırına 1000 asker daha göndermek için Polonya Milli Savunma Bakanlığı’na başvurdu. Polonya İçişleri ve İdare Bakan Yardımcısı Maciej Wasik, Polonya’nın 1.000 değil 2.000 asker göndereceğini açıklayarak, sonunda kaçak göçmen sayısının arttığını, Polonya güvenlik güçlerine yönelik saldırganlığın sürdüğünü söyledi. sınırda bir görev artıyor. Yaklaşık 418 kilometre uzunluğundaki Belarus sınırında 5 bin Sınır Muhafızı ile birlikte 2 bin asker ve yüzlerce polis görev yapıyor.

odemis-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu