Haber

Siyasi partilerden hava harekatı açıklamaları: Kim ne dedi?

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Suriye’nin kuzeyi ve Irak Kürdistan Bölgesi’ne hava harekatı başlatıldığını açıklamasının ardından siyasi partilerden operasyona dair açıklamalar geldi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyine yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda kahraman Mehmetçiğimize muvaffakiyetler diliyoruz. GÜZEL Parti olarak siyaset üstü gördüğümüz terörle çabada hudut güvenliğimizi, hudut ötesi operasyonlar için vazgeçilmez kabul ediyoruz” sözlerini kullandı.

İYİ Parti Genel Lider Başdanışmanı Aytun Çıray ise, “Pilotlarımız aslan gibi Suriye’nin kuzeyine hava operasyonu yapıyorlar. Ancak, ABD 18 Kasım’da resmen vatandaşlarını uyardı ve ‘önümüzdeki günlerde Kuzey Suriye ve Kuzey Irak’ta Türk askerinin harekat yapacağını’ duyurdu. ABD’ye bilgi verildi mi? Sizce teröristler ne yapmıştır?” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar da yaptığı paylaşımda, “Türk jetleri, Suriye ve Irak’taki terör örgütü PKK/YPG hedeflerini vuruyor. Türkiye’deki her eylemin bedelini misliyle kendi inlerinde ödeyecekler. İşbirlikçileri istedikleri kadar meclisi terörize etmeye çalışsın terörle mücadele kesintisiz sürecek. Rabbim korusun” tabirlerini kullandı.

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, “Teröre nerede olursa olsun bedel ödetmeye devam ediyoruz. PENÇE KILIÇ HAVA HAREKÂTI ile bir kere daha gösteriyoruz; ülkemize göz dikenler en ağır bedelleri ödeyecekler” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi ise TSK’nin hava harekatı başlatmasına reaksiyon gösterdi.

“Katliamlardan beslenen ve giderek devleti tümü ile hakimiyeti altına almaya başlayan savaş kliği kendi ömrünü uzatmayı Kobanê ve Rojava’ya saldırmakta buldu” sözlerine yer verilen açıklama şöyle devam etti:

“Kürdün özgürlüğü, eşitçe hayatın inkarı ve imhası üzerine kendisini tahkim etmiş olan bu kuvvet, yüzyıllık sömürü tertibine, yeni bir yüzyıl eklemenin peşindedir. Yüzyıllık acılara, katliamlara, kıyımlara yeni bir yüzyıl daha kapılarını aralamanın isteğini gütmektedir. Taksim katliamında da görüldüğü üzere hiç bir mantığa sığmayan akla ziyan komplolarla Kürdü özgürlüğü ve eşitçe hayatı katletmenin yerini ve meşruiyetini yaratmanın peşindedir. Kobanê DAIŞ ile düşmedi sizinle düşmeyecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu