Sağlık

Göz bozuklukları okul başarısını doğrudan etkiliyor

İSTANBUL (İGFA) – Özellikle gelişim çağındaki çocukların göz sağlığı dikkat ve kontrol edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Göz sağlığı için mutlaka yılda bir kez uzman hekime muayene olmak gerekir, bu da ihmal edildiğinde daha problemli sorunlara yol açabilir.

Lazer Optik Yönetim Konseyi Üyesi Gözlük Uzmanı Fahrettin Keleş, okul çağındaki çocukların görme gelişimlerinin hızlandığı bir dönem olduğunu belirterek, “Öncelikle bebekler 3 aylık oldukları andan itibaren yılda bir kez göz doktoruna götürülmelidir. . Bu muayene erken dönemde teşhis edilebilecek göz hastalıklarına veya görme sorunlarına karşı önemlidir. Erken tedavi gelecekte daha büyük sorunları önleyebilir. Çocuklar okul çağına geldiklerinde her okul dönemi başlamadan önce göz muayenesinden geçmelidirler. “Muayene sonuçlarına göre gerekli önlemler alınmalı ve tedaviler uygulanmalıdır” dedi.

Gözlük reçetesine uygun gözlük ve çerçevelerin seçilmesi gerektiğini belirten Keleş, “Bu noktada güvenilir gözlükçülerden ve optik mağazalarından yardım alınmalıdır. Burada çocuğun yüz yapısına ve yapısına uygun olanı seçmek çok önemlidir. Odak ayarının doğru yapılabilmesi için aynı zamanda çocuk gözlüklerinin ciltleriyle uyumlu olması ve alerjen içermemesi gerekiyor.” “Hafif metal veya asetat gibi kaliteli malzemelerden yapılmalıdır. Kalitesiz çerçeveler çocukların hassas cildine zarar verebilir ve alerjiye neden olabilir” dedi.

Keleş, doğru gözlük ve çerçevelerin tercih edilmesi ve düzenli kullanılması durumunda çocukların öğrenme sürecine olumlu etki yapacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu